V současnosti je k léčbě nespecifických střevních zánětů k dispozici několik typů biologické léčby. Ve většině případů se používá infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), golimumab (Simponi), vedolizumab (Entyvio), ustekinumab (Stelara) nebo tzv. malé molekuly, které v současnosti představuje tofacitinib (Xaljanz). K dispozici jsou kromě originálních léčiv také biosimilární přípravky. Biosimilární preparáty jsou biologické látky podobné originálním biologikům, jejichž biologické vlastnosti nevykazují klinicky významné odlišnosti od produktů originálních. V současné době je k dispozici biosimilární infliximab (Remsima, Inflectra, Flixabi, Zessly) a adalimumab (Hulio, Idacio, Hyrimoz, Imraldi).
Infliximab je podáván v nitrožilní infuzi v týdnu 0,2,6 a následně po 8 týdnech. Adalimumab je podáván podkožně v týdnu 0,2 a poté každé 2 týdny. Golimumab je podáván podkožně v týdnu 0,2 a každé 4 týdny. Vedolizumab je standardně podáván v nitrožilní infuzi v týdnu 0,2,6 a následně po 8 týdnech. Ustekinumab je podáván v úvodu v nitrožilní infuzi a poté v podkožních injekcích každých 8 týdnů. Tofacitinib se užívá perorálně v tabletách.
Komplikace léčby nejsou časté, nejčastěji jde o lokální reakce v místě vpichu u přípravků podávaných podkožně a dále o nezávažné alergické reakce, velmi vzácně může nastat závažná alergická reakce vyžadující intenzivní péči. Alergické reakce mohou být buď časné (většinou v prvních minutách infuze) nebo pozdní (až několik dní po infuzi). Biologická léčba může zvýšit riziko některých infekcí, kožních nebo hematologických nádorových onemocnění i autoimunitních chorob, dále některé typy biologické léčby mohou zhoršit průběh chronického srdečního selhání nebo demyelinizačního onemocnění. Možné jsou i kožní nebo kloubní nežádoucí účinky.
Provedení podrobných vyšetření před zahájením léčby a pravidelné sledování pacientů během léčby tato rizika snižuje a dokáže je včas odhalit a léčit. Před zahájením léčby se lékař důkladně obeznámí s pacientovou anamnézou a každý pacient se standardně vyšetřuje stran přítomnosti latentních, tzn. „spících“ infekčních onemocnění, zejména jde o chronickou hepatitidu B a tuberkulózu.
Podávání léčby se v naprosté většině případů odehrává v ambulantním režimu. Před zahájením léčby je každý pacient důsledně vyšetřen, léčbu a typ přípravku indikuje lékař z centra biologické léčby.
U pacientů na biologické léčbě je vhodné očkování proti pneumokokovi, hepatitidě B, pokud již nebylo, a každoroční očkování proti chřipce. Podání neživých vakcín je bezpečné živé očkovací látky jsou kontraindikovány. Je vhodná důsledná ochrana před slunečním zářením a používání krémů s vysokým ochranným faktorem.
Doporučené webové odkazy pro pacienty:
Návod k přípravě před koloskopickým vyšetřením
Web o celiakii
Základní informace o ošetřování PEG (perkutánní endoskopické gastrostomie)
Web o nespecifických střevních zánětech (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida):
www.crohn.cz
WC karta
WC kompas
Ošetřování stomie:
www.zivotsestomii.cz
www.lepsipece.cz
www.nejsemtabu.cz