14. srpna 2024
14:30
Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů (kromě nemelanomových kožních nádorů). Každý rok onemocní tímto nádorem v ČR okolo 8 100 mužů, což je téměř třikrát více než před přibližně 20 lety.
Vyšší výskyt nádorů prostaty je vysvětlován jednak stárnutím populace, jednak nárůstem rutinního preventivního vyšetřování PSA u starších mužů. Díky tomu jsou častěji odhalena i časná stadia karcinomu, klinicky dosud němá, která by se za jiných okolností ještě neprojevila. I přesto přibližně 1 400 mužů ročně na rakovinu prostaty umírá.
Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi. Projevy, jako např. potíže při močení, se v případě rakoviny objevují až v pozdních stadiích, kdy nádor naroste do takové velikosti, že tlačí na močovou trubici. V takovém případě už může jít o pozdější stádium nádoru a léčba je již výrazně složitější. Časný záchyt je tak možný jen při preventivním vyšetření, jehož součástí je odběr krve a následné vyšetření prostaty přes konečník.
Od ledna 2024 je v České republice zaveden nový screeningový program časného záchytu rakoviny prostaty, do něhož jsou zařazeni muži nejohroženější věkové skupiny 50 - 69 let včetně. V případě zařazení do screeningového programu je u muže provedeno laboratorní vyšetření PSA a podle dané hodnoty a rizika je u pacienta naplánován další postup.
PSA (prostatický specifický antigen), je bílkovina, která se zvyšuje v krvi v případě patologie prostaty. Hladina PSA v krvi může být zvýšena u mužů s rakovinou prostaty, nezhoubným zvětšením prostaty, ale také při infekci prostaty či po některých aktivitách, které mohou výsledky vyšetření zkreslovat.
Zvýšení hladiny PSA ještě nemusí znamenat nádorové onemocnění. Podezření je nejprve nutné potvrdit, či vyvrátit následnými vyšetřeními. Ty jsou indikovány certifikovaným urologem, ke kterému je pacient odeslán od praktického lékaře nebo ambulantního urologa v případě zvýšení PSA nad 3 µg/l. V případě trvajícího podezření pro karcinom prostaty je doplněno vyšetření prostaty magnetickou rezonancí. Na jeho základě je následně urologem prováděna tzv. fuzní biopsie prostaty (odběr vzorků z prostaty bioptickou jehlou). Pouze vyšetření těchto vzorků patologem dává jistotu, že se v prostatě nachází zhoubný nádor.
Urologické oddělení, pracoviště magnetické rezonance a oddělení patologie Nemocnice ve Frýdku-Místku získala kompletní certifikaci Ministerstva zdravotnictví v programu časného záchytu karcinomu prostaty. Urologická poradna PSA 3+ funguje při našem urologickém oddělení každé druhé úterý od 12:30 do 15:00. Pacient je do této poradny objednáván na základě žádanky od praktického lékaře nebo ambulantního urologa a případě splnění daných kritérií.
Pouze včasný záchyt karcinomu prostaty dává pacientovi šanci na vyléčení.
Čím později je nádor zjištěn, tím je léčba složitější a méně efektivní.
Fotogalerie